ANEX ARTD-2120 Ryutsu Bit with Step +2 x 120, Set of 2
★★★★★ 4.4 44 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by letmestudy.org
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Torsion part absorbs shock and prevents cam-out. Strong and durable. Easy to see the tip, convenient for deep work. Set Quantity: 2 Shape: Tiered Tip Size: Plus (+2) Total length: 4.7 inches (120 mm) Groove position: 0.5 inches (13 mm) Shaft diameter: 0.25 inch (6.35 mm) hex shaft, 0.2 inch (5.3 mm) round shaft Surface treatment: barrel treatment Magnet: Yes. Packaging: Card/Blister Pack
  • For tightening screws. For tightening C chunks, iron plates, aluminum, wood, etc
  • Torsion absorbs shock Strong and durable
  • Step type for easy viewing of the tip. Round Shaft: 0.2 inch (5.3 mm) diameter
  • Rust resistant glossy surface finish
  • Includes magnet. The blade has a magnetic force for convenience
  • Compatible with 18V impact drivers
  • Blade edge: Step + No.2
  • Total length: 4.7 inches (120 mm)
  • Set Quantity: 2
Model ARTD-2120
Set Name Set of 2
Brand Name Anex
Shank Type round shaft
Unit Count 2.0 Count
Item Length 4.7 Inches
Item Weight 41 Grams
Part Number ARTD-2120
Finish Types Glossy
Manufacturer アネックスツール(Anex)
Material Type Chrome molybdenum vanadium steel
Item Type Name bit
Item Dimensions 4.72 x 0.25 x 0.25 inches
Tool Flute Type スパイラル
Cutting Diameter 5.3 Millimeters
Number of Flutes 2
Number of Pieces 1
Included Components No
Cutting Angle String 118 Degrees
Surface Recommendation Aluminum, Cast Iron, Iron, Metal, Wood
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
44 ratings | 18 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (36)
4 stars
5% (2)
3 stars
2% (1)
2 stars
1% (0)
1 star
11% (5)