AR High Pressure Washer Pump 2400 PSI RMW22G24-EZ, Vertical 7/8" Shaft Power Washer Replacement Pump Head with Easy Start Valve by ANNOVI REVERBERI
★★★★☆ 4.0 24 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by letmestudy.org
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Max PSI 2400 Max GPM 2.2 EZ Start Valve Thermal Relief Valve Detergent Tube with Filter
  • Annovi Reverberi triplex residential plunger pump flows 2.2 GPM at 2400 PSI and spins at 3400 RPM.
  • Equipped with industry standard 7/8" shaft, comes with generic 22mm x 14mm hose connections, also provide with flange bolts, flange nuts, soap hose, 3pcs nozzle tips (0°40°Soap) and key.
Color Silver
Flow Rate 2.2 Gallons Per Minute
Brand Name sperus
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 3.24 Kilograms
Manufacturer AR
Model Number RMW22G24-EZ
Power Source gasoline-powered
Material Type Metal
Product Style Above Ground
Item Dimensions L x W x H 9.5"L x 7.05"W x 13.2"H
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4 out of 5
★★★★☆
24 ratings | 10 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
75% (18)
4 stars
8% (2)
3 stars
4% (1)
2 stars
2% (0)
1 star
11% (3)