★★★★★ 4.7 17 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by letmestudy.org
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Dimensions: 16 in. Outside Diameter x 5 in. Inside Diameter x 1 in. Projection x 5-1/2 in. Canopy
  • Crisp detail with huge collection of exclusive designs
  • Can be cut, drilled, glued, nailed or screwed with common tools
  • Ready for paint or faux finish. Add a high-end upgrade inexpensively
  • Instant renovation with minimal time and effort. Every style comes in multiple sizes and options
UPC 192770559519
Size 16-in. OD x 5-in. ID
Style Two Piece
Usage Amateur, Professional
Item Form Sheet
Item Weight 2.48 pounds
Part Number CMP16EY2-05000
Manufacturer Ekena Millwork
Item Diameter 16 Inches
Number of Items 1
Cutting Diameter 16 Inches
Item model number CMP16EY2-05000
Batteries Required No
Included Components Ceiling Medallion
Item Package Quantity 1
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.7 out of 5
★★★★★
17 ratings | 7 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
86% (15)
4 stars
2% (0)
3 stars
1% (0)
2 stars
1% (0)
1 star
10% (2)