Remington Industries 1.375RD6061T6511-12 1-3/8" Diameter, 6061 Aluminum Round Rod, 12 Inch Length, T6511, Extruded, 1.375" Diameter
★★★★★ 4.3 30 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by letmestudy.org
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
6061 aluminum is a lightweight, general-purpose aluminum alloy that can easily be machined or welded. It has a high resistance to corrosion, and an excellent weight-to-strength ratio. The T6511 temperature also means it has been heat treated for additional strength (yield strength: 35, 000 psi). this 6061 aluminum meets ASTM B221 specifications.
  • Length: 12 inch
  • Diameter: 1-3/8 inch
  • Material Type: 6061 general-purpose aluminum
  • Temper: T6511
  • High Strength, Easily Welded or Machined
Material Aluminum 6061
Item Form Rod
Brand Name Remington Industries
Item Shape Round
Unit Count 1 Count
Item Weight 1.8 Pounds
Part Number 1.375RD6061T6511-12
Manufacturer Remington Industries-Wire
Model Number 1.375RD6061T6511-12
Item Dimensions 12 x 1.37 x 1.37 inches
Number of Items 1
Specification Met Astm B221
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.3 out of 5
★★★★★
30 ratings | 12 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
80% (24)
4 stars
6% (2)
3 stars
3% (1)
2 stars
1% (0)
1 star
10% (3)